Bosch Çamaşır Makinesi

Oy veriniz:
[Toplam Puan: 10 Ortalama: 4.5]

Bosch Çamaşır Makinesi

Çamaşır makinesi kirli çamaşırlarımızı yıkamak için icat edilmiş bir makinedir. Günümüzde evlerin vazgeçilmezi haline gelen bu makinelerin en çok tercih edilme sebepleri hem iş gücünü ortadan kaldırması hem de oldukça tasarruf sağlamasıdır.
Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle hızlı ve akıllı modelleri çıkmaya başlamış ve yeni özellikleri ile insanların ilgisini çekmeyi başarmıştır.
Artık 21. yüzyılda çamaşır makinesiz bir ev düşünülmez herhalde makinenin birkaç günlüğüne arızalanması bile yaşayış düzenini bozabilir. Sizlerde çamaşır makinesi arızalarında makinenizin onarımını yaptırmak için geç kalmayın.

Çamaşır Makinesi İşlemleri

-Çamaşır makineleri yıkama işlemi ile kirleri çamaşırlardan temizlemektedir.
– Daha sonra durulama ile çamaşırlardan ayrılan kir, temiz su yardımı ile atılmaktadır.
-Sıkma işlemi ile de çamaşırlarda bulunan su iyice ayrılmaktadır.
-Kurutmayla birlikte sıkma işleminden sonra çamaşırların yüzeyinde bulunan nem tamamen atılmış olur.

Çamaşır Makinesi Elemanları;

Parazit kondansatörü:Çamaşır makineleri kapanıp açılma durumlarında yüksek frekanslı sinyaller üretmektedir. Parazit kondansatörü bu sinyallerin ortamda bulunan televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon gibi elektronik cihazlara zarar vermesini engellemektedir.

Açma kapama anahtarı : Bu anahtar çamaşır makinesini çalıştırıp kapatmaya yarayan düğmedir. Çok sık arızalanan bir devre elemanı değildir.

Termostat : Termostat belirlenen sıcaklık üzeri rezistansın çalışmasını ve istenilen sıcaklığa kadar ısıtması işlemini görmektedir. Çamaşır makinelerinde her zaman sabit değerde bulunan ve ayarlanabilir 2 termostat vardır sabit bulunan termostat ön yıkama işleminde devreye girerken derecenin 30 ile 100 aralığına getirilmesi için ayarlanabilir termostat kullanılmalıdır.

Isıtıcı (Rezistans) : Çamaşır makinesinin aldığı suyu termostat ta ayarlanan sıcaklık kadar ısıtan elamandır. Kazan içerisinde yer almaktadır bundan dolayı da yıkama suyunu dışarı sızdırmaması için sızdırmaz conta ile yalıtımı yapılmıştır.

Pompa motoru : Bu motorun amacı kazan içerisinde yıkamadan sonra oluşan kirli suyu tahliye hortumuna pompalıyarak dışarı atılmasını sağlamaktır.

Ön kapak : Makine içerisine çamaşır konulurken açılan kapaktır.Kalın ve sert camdan yapıldığı için güvenilirdir. Kapağın tam kapanmasını sağlamak için tırnağı yuvasına tam olarak oturtunuz.

Kazan : Yıkama suyunun bulunduğu kısımdır. Yıkama suyu deterjan kutusuna eklendikten sonra buraya gelmektedir. Yaylar ve amortisörler ile makineye tutturulmuş olan kazanlar günümüzde genellikle plastik ve çelikten üretilmektedir.

Tambur : Tambur makine içerisinde kazana monte edilmiştir. Çamaşırlar tamburun içine konulmaktadır ve daha iyi yıkanabilmeleri için tamburda kanat şeklindeki çıkıntılar bulunmaktadır.
Deterjan kutusu=Makinenin ön yüzeyinde bulunmaktadır.3 bölmelidir ve plastik bir yapıya sahiptir.Ön yıkama ve yıkama deterjanları ile yumuşatıcı buraya konulmalıdır.

Filtre : Makineye konulan kıyafetlerde unutulan bozuk para vb. maddelerin pompaya girmesini engeller. Pompaya girebilecek maddeler makinenin görev yapamaz hale gelmesini sağlayabilir.

-Çamaşır Makinası Arızaları Ve Çözümleri

Sosyal Medya'da Paylaşın: